Kõik tooted
-----
  Kadakast köögitarbed
-----
  Muust puidust köögitarbed
-----
  Suveniirid
-----
  Saunatooted
-----
  Otsing
-----
  Kontakt
-----
   
  Firmast
-----
  Kadakast
-----

KADAKAST

Nimi harilik kadakas (Juniperus communis L.)
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda küpressilised, perekonda kadakas.
Eluvorm Kuni 10 (15) m kõrgune igihaljas puu või 1...3 m kõrgune põõsas. Enamasti kahekojaline, harva esineb ühekojalisi taimi. Võib elada üle 100 aasta vanaks.
Käbi Käbid moodustuvad sügisel, tolmleb järgmise aasta mais või juuni algul. Isaskäbi on kollane, kilbikujulistest soomustest. Emaskäbi on algul roheline, kolme püsti asetseva seemnealgmega. Pärast viljastumist kasvavad seemnesoomused kokku ja moodustub roheline marjataoline käbi. Käbi valmib 2 aastat ja on valminult sinakasmust ning kaetud vahaja kihiga.
Seeme Seeme on tiivata, pruun, pikliku kujuga ning kõva kestaga. Ühes käbis võib olla 1…3 seemet, mis valmivad kahe aastaga. Levivad lindude abil.
Okas Okkad on 1...2 cm pikkused, teravatipulised, 3-kaupa kimpudes. Kimbud kinnituvad oksale tihedalt (vahekaugus 0,5...1 cm). Okaste eluiga on keskmiselt 4 aastat. Värvuselt on nad hallikas- või helerohelised.
Tüvi Koor on hallikaspruun, kestendav. Noored võrsed on punakaspruunid. Oksi on väga palju, nad paiknevad rõhtsalt või püstiselt.
Maa-alune osa Juurestik maapinnalähedane, mükoriisaga.
Paljunemine Paljunevad peamiselt suguliselt seemnetega. Võib paljundada ka vegetatiivselt pistikutega (vormide paljundamine).
Leviala Kasvab peaaegu kogu Euraasias ja Põhja-Ameerikas, Eestis tavaline, eriti sageli kasvab Loode-Eestis ja saartel.
Kasvupiirkonnad Esineb põõsarindes või alumises puurindes. Leidub paljudes kooslustes, vaid salu-, laane-, lammimetsas. Kasvab kuivast liivasest kuni soostunud turbapinnaseni, nii varjulistes männi- ja kuusemetsades kui ka lagedatel loopealsetel. Eelistab siiski parajalt niisket, kerget ja värsket liivapinnast. Hea külmataluvusega.
Koht ökosüsteemis Lihakad marikäbid on toiduks paljudele lindudele, näiteks kadakatäksile, põõsalindudele, rästastele. Samuti on puu tihe võra hea koht lindudel pesa rajamiseks. Eritab mikroobe hävitavaid aineid - fütontsiide. Juured on ümbritsetud seeneniidistikuga.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Puit sobib suurepäraselt köögitarvete ja suveniiride valmistamiseks oma eriliselt meeldiva lõhna ja kauni struktuuri tõttu. Puidust ja okastest toodetakse kadakaõli. Käbisid (marju) kasutatakse eeterlike õlide ja suhkru sisalduse tõttu farmaatsiatehastes ja toiduainetööstuses.Samuti kasutatakse marju dzinni valmistamisel likööri-, õlle-, veinitööstuses.